Veronika Sekerová

@les.i.more

@veronikasekerova.portfolio

linktr.ee/veronika.sekerova

FB

Veronika Sekerová je vizuálny umelec, ktorý sa okrem umenia, v pozícii foundera a kreatívneho dizajnéra, stará o „UDRŽATEĽNÝ 𝚕𝚎𝚜 𝚒 𝚖𝚘𝚛𝚎 NÁPADOV“. 

Tak, ako vo svojej umeleckej tvorbe často interdisciplinárne prepája viacero druhov umení (maľba – akryl, akvarel, konceptuálna tvorba spojená s literárnou tvorbou, fotografia), tak rada prepája umenie i dizajn s ekológiou.

Svoju vášeň pre umenie a cit pre dizajn pretavuje nielen do každého umeleckého diela, ale i do produktov a projektov pod značkou 𝚕𝚎𝚜 𝚒 𝚖𝚘𝚛𝚎, ktoré sa tým tiež stávajú umeleckými a neopakovateľnými dielami.

𝚕𝚎𝚜 𝚒 𝚖𝚘𝚛𝚎 – je mladý inovatívny ECO startup, aktuálne fungujúci ako občianske združenie. Na jeseň tohto roku už i so svojím ateliérom v Kreatívnom centre Trnava.

Svojou kreARTivitou sa snaží zachrániť svet a verí, že 𝚕𝚎𝚜s 𝚒s 𝚖𝚘𝚛𝚎 

|odtiaľto pochádza i názov ECO startupu, ktorého podobnosť s angl. významom “menej je viac” nie je náhodná, ale taktiež i slovenský názov a graficky priznané symboly “stromček” pre les, i “vlnka” pre  more, naznačujú spojitosť s prírodou|. 

V rámci životného cyklu predlžuje dobu rôznych materiálov a ich zhodnotením – upcykláciou zabezpečuje ich opätovné vrátenie do kolobehu. V rámci cirkulárnej ekonomiky, tak minimalizuje rôzne typy odpadov a procesom upcyklácie ho vracajú do obehu v podobe autorských DIYzajnových vychytávok, parád a parádnych projektov.

kontakty: Mgr. Veronika Sekerová

tuodpovie.veronika@gmail.com

https://linktr.ee/veronika.sekerova

http://www.behance.net/veronikasekerova

𝚕𝚎𝚜 𝚒 𝚖𝚘𝚛𝚎

https://www.instagram.com/les.i.more/

https://www.facebook.com/les.i.more.upcyklacia

 

 

Vystavené diela

.. AKO SA TO pomLelo

Som vizuálny umelec, ktorý rád tvorí i svoj vizuálny denník a hrá sa nielen s estetikou vizuálu, ale i so slovami.
A tak to bolo i pri udalostiach, ktoré sa zintenzívnili i v našej spoločnosti vo februári roku 2022, kedy:
výrok Vladimíra “oj NATO” v sebe obsahoval slovo VOJNA.

Túžiac po zmierení intuitívne hľadám SLOBODU v bežnej realite, čo vidno i v každodennom vizualizovaní. A čo na prvý pohľad možno vidím iba ja, dotváram umelecky i v rámci fotografie a jej úpravy.

No, nebýva náhodou pod lampou najväčšia tma? 

Predtým než uvidíš úsmev v krajine (viď ďalšie dielo), 

zastav sa a posvieť si najskôr u seba. 

I fyzicky na diele „pod lampu nazri”↖.

úsmev každej krajine

Koncept vizuálneho denníka je zvýraznený i pri tomto diele, ktoré okrem vypovedaných zveršovaných slov vizualizuje i spôsob, akým sa vyrovnávam s realitou každodennosti – zápisky v poznámkovej aplikácie, kde zachytávam každodenné bitky a prestrelky slov, nenávistné prejavy v spoločnosti zasiahnutej vojnou, názorovými odlišnosťami. 

A to všetko v opozite mojej túžby po mieri, tolerancii a jednote medzi ľuďmi. 

Ak si si všimol detail prestrelého papiera, nie je to náhoda.

A práve pri tejto mojej hre slov a myšlienok vzniká
slovno-vizuálna hračka, kde v slove UKRAJINA nachádzam „úsmev”  à la smajlík a slovo „krajina”. 

A presne to, zo srdca prajem KAŽDEJ krajine.

Ale i tebe som sa rozhodla dopriať zážitok z tvorby – preto neváhaj využiť pečiatky pri diele.

Hľadaj to dobré:

– vezmi kľudne len jednu pečiatku

– alebo tvor a vyskladaj niečo z viacerých

– doplň už vzniknuté

– kreARTivite sa medze nekladú

Na konci výstavy nám vznikne tvoje–naše jedinečné dielo. Teším sa na tvoj uhol pohľadu.

na MIER niť

Ako si už v predchádzajúcich dielach mohol vidieť a v poslednom „vizuálnom denníku” i čítať (dielo: úsmev každej krajine):

píšem verše,

fotím,

tvorím grafiku,

maľujem,

ale i ŠIJEM.

NO najmä žijem tak,

aby som TVORila – šírila nádej,

lebo som za MIER!

NO nie silou,

ale UMENÍM BYŤ INOU #umeniebytinou

Inak tomu ani nie je, v mojom ECO startupe les i more, kde sa, okrem upcyklácie*, najmä v textilnej móde snažím o prepájanie úžitkových vecí s dizajnom a umením.

Verím, a je mojou víziou, do toho zapojiť aktívne i TEBA! A to možno i tým, že si spolu vezmeme „naMIER niť”. #naMIERnit

Čím môžeme nielen zmierniť následky vojny, keďže ide o kolekciu i s dobročinným MIERovým zámerom, ale sa i vďaka návodu naučiť základom upcyklácie. TY sa vďaka jednoduchému, no detailnému vizuálnemu tutoriálu naučíš ušiť si autorskú scrunchie parádu (látková gumička na vlasy a módny doplnok na ruku). Zvládneš to i z pohodlia domova a nemusíš mať nutne ani šijací stroj.

*upcyklácia = premena nechcených odpadových vecí na veci novej, vyššej hodnoty

MIERové farby

„Túžbou po mieri, oSLAVOU pokoja volím.”

les i more prichádza so svojou prvou kolekciou s názvom: MIERové farby.

Chce ňou i cez módu vyjadriť svoj MIERový postoj a reagovať na názorové odlišnosti, ba až na nenávistnými prejavmi rozdelenú spoločnosť.

Prináša upcyklovanú kolekciu oblečenia a doplnkov v bielej farbe, ktoré ponúkajú i pre teba spôsob vyjadrenia svojho názoru a túžby po pokoji, zmieri, tolerancii a jednote medzi ľuďmi.

S podtitulom: „STRÁnim sa NApádaniu • VOLÍM bielu farbu.”

#stranimsanapadaniuvolimbielufarbu

posvieťme si na to …

technika: akryl a suchý pastel, rok vzniku 2023

Maľby vznikli počas môjho niekoľko hodinového pobytu v kryte (CO kryt NOC), ktorý som absolvovala ako zážitkový workshop počas festivalu TVOR•BA.

Atmosféra bunkra bola intenzívna, o to viac s pomyslením na súčasné svetové udalosti. Prítmie s pravidelným blikaním červeného svetla, plápolajúce sviečky, umocnené i zvukovým podmazom v podobe soundtracku Schindlerovho listu… zimomriavky všade. 

Pocity, myšlienky, otázky. Nie je možné, že toto bolo možné? Že toto si zaŽIli ľudia, nie pár hodín, nie deň, ale… 

Intuitívne siaham po farbách s potrebou dať to všetko von. Je to silné, svetlo slabé. Šero a prítmie mi nevadí, veď farby miešam viac intuitívne než striktne. Štetcom, rukou, vzniká dielo za dielom. Diela, ktoré zosobnili moju skúsenosť.

Hovorí sa, že najlepšie diela často vznikali počas tých najhorších časov, v obdobiach vojny či biedy, z pocitov smútku a nekomfortu. To, či ide o moje najlepšie diela, ešte posúdiť neviem, no to, čo vyvolávajú v tebe, môžeš posúdiť teraz ty.