Ivana Eldé

@ivanka.elde

linktr.ee/ivankaelde

Ivana Eldé je výtvarníčka zo Žiliny, svoj ateliér má vo Francúzsku a aktuálne žije v Trnave.

Potrebu tvoriť objavila v detstve a nemá v pláne s tým prestať. Témy, ktoré v nej najviac rezonujú, sú sloboda a intimita.

Maľba je pre Ivanu paralelná realita a to najslobodnejšie miesto na planéte.

Navštívila 20 krajín sveta, študovala na Milan Art Institute a organizovala živé ateliéry “Drink&Draw”.

Jej obrazy si našli zberateľov už v 12 krajinách, medzi nimi je aj Singapur, Francúzsko, Spojené štáty, Belgicko, ale aj Slovensko a Česko.

Vystavené diela

Origami Peace I, Origami Peace II

Diptych obrazov s názvom „Origami Peace” pozostáva z dvoch štvorcových malieb. Ústredným motívom je žeriav poskladaný z papiera na žiarivom modrom a žltom pozadí. Použitie týchto farieb je rovnako symbolické, ako papierová skladačka; predstavuje súčasný vojnový stav a túžbu po mieri a harmónii v čase konfliktov.

Obrazy sú inšpirované príbehom japonského dievčatka menom Sadako Sasaki, ktoré po diagnostikovaní leukémie v dôsledku atómového bombardovania skladalo papierové žeriavy. Sadako totiž verila, že ak ich poskladá 1000, splní sa jej želanie a vylieči sa.

Papierové žeriavy, ako univerzálny symbol mieru, nadobúdajú v týchto obrazoch silný význam a krásne sprostredkúvajú posolstvo nádeje na mierovú budúcnosť. Dôležitý je aj konceptuálny prvok diptychu ktorý mení uhol pohľadu na jeho význam v závislosti od pozície obrazov. Pohľad týchto vtákov môže smerovať k sebe, a tak predstavovať vzájomnú komunikáciu, alebo pri opačnej konštelácii, naopak, neochotu viesť spoločný dialóg.